אתר דרופל ישראל שודרג לדרופל 6!

zohar | ביום ד', 10/15/2008 - 19:07

בשעה טובה ומוצלחת, מצאנו את הזמן לשדרג את אתר דרופל ישראל, והוא מריץ כעת את הגרסה היציבה העדכנית ביותר של דרופל - 6.5. [גרסה זו גם זמינה כעת להורדה](http://drupal.org.il/drupal-he).

**אורן זוסמן** ניצח על השדרוג, כמו גם על מה שבא אחריו, וקורה גם כעת - ארגון מחדש של האתר כולו:
אתר דרופל ישראל התנהל בשנתיים וחצי האחרונות ללא תכנית ברורה, וללא ריכוז נכון. זה היה מצויין עד כה, אך לאחרונה, עם הגידול במספר החברים באתר, ועם השיפור האדיר ביכולות הדרופל של רבים מחברי הקהילה, התחלנו להרגיש שהאתר חורק. יחד עם זאת, בשל העובדה שלא ממש ניהלנו אותו כראוי, הצטברו בו המון שדים ורוחות, והוחלט לנצל את השדרוג לדרופל 6, על מנת לנקות את האורוות מעט.

האתר בגרסתו הנוכחית מכיל מספר מצומצם ביותר של מודולים שאינם חלק מהליבה. סביר להניח שנוסיף עוד פה ושם, אבל מעתה נעשה זאת באופן מבוקר ואחראי. נשמח לקבל בפורום עצות, בקשות ושאר ירקות, הקשורים למבנה האתר ולתפקודו. מטרתנו היא לשפר את יכולת ההתמצאות באתר, להפחית את הרעש, ולעזור לכולם לקבל מענה לשאלותיהם.
לצורך כך יתבצעו בעתיד הקרוב מספר פעולות:

- ייבנה באתר אזור של שאלות נפוצות, שיהיה תחת ביקורת, על מנת לשמור על יעילותו
- אזור המדריכים יאורגן מחדש, ויוגדרו נהלים לכתיבה ופרסום של מדריכים
- מספר הפורומים יצומצם
- מספר התגיות יצומצם
- הזנת התוכן תיעשה קלה יותר (אמן!)
- הדף הראשי ישתנה ויכיל יותר מידע שימושי
- העיצוב ישתנה, כדי שנרגיש יותר בבית
- תפקידי המשתמשים יוגדרו מחדש, לניהול יעיל יותר של האתר
- ככלל - יהיו לכולם הרבה פחות אפשרויות, מה שבאופן פרדוקסלי, אמור להגביר את הפעילות באתר
- מן סתם יש עוד דברים שחומקים כרגע מזכרוני

בקיצור - חגיגה! עלינו גרסה, עלינו כיתה, ויצאנו לדרך חדשה. אני מקווה לראות יותר ויותר חברים מהקהילה משתתפים באופן פעיל בדיונים. אני אמנם שמח שאנשי לינווייט פעילים מאוד, אבל האתר הוא אתר קהילתי, ולכולם יש כאן מקום לפעול, לשתף ולהשפיע.

**שיהיה לכולנו בהצלחה ובכיף, ושנה טובה!**

תגובות

הידד וכה לחי!

משהו מטריד אותי... אמנם לא ברמת הדרת שינה מעיניי, אך בכל זאת...

באופן יומיומי אני מקבל הודעות על כשלי אבטחה בדרופל - לעיתים עבור גרסא 5 ולפעמים - וזה יותר מעניין אותי - עבור גרסה 6. אני בינתיים רק "משחק" עם דרופל אבל כן הייתי מעוניין להסתמך עליו בפרודקשן. ההודעות על כשלי אבטחה אינן רק עבור מודולים שינם בליבה אלא לעיתים קשורים לליבה - כך למשל, היה צורך לשדרג מתת-גרסא 6.2 ל-6.3 ואז בדיוק לא היה לי זמן יותר לשחק אז נשאר אצלי 6.2.

הודעות כשלי האבטחה מעלות שוב ושוב גבות:
1. עבור גרסה 6 - האומנם מומלץ להשתמש בה כבר בפרודקשן? לפני חודשיים-שלושה היה בהחלט ברור שלא הגיע הזמן, מה גם שהרבה מודולים הכרחיים - כמו מודולי תמונה - עוד לא נתנו גרסאות סופיות.
2. עבור גרסה 5 - האם סביר שמערכת לא תהיה יציבה אחרי כל כך הרבה זמן (שנתיים?) ותהיינה בה כשלי אבטחה? למשל,הזרקת קוד, אחת ההתראות הנפוצות במיילים שאני מקבל - זה לא נראה כמו משהו בסיסי שהיה אמור להיפתר מזמן?

אוקיי, אני מגיע ממערכות יותר "סגורות" שיש בעל-בית אחד. ניחשתם נכון, מיקרוסופט. ובכל זאת... אני רוצה להשתמש בגרסה 6 בייצור, אבל...

ושוב - ברכות לעוסקים במלאכה החשובה.

שלכם,
אמיר

במקום להרים גבות, צריך להשתאות ולמחוא כפיים. בתוכנות של מיקרוסופט, כמו באלפי תוכנות אחרות, פתוחות כסגורות, יש כל הזמן חורים שמתגלים, באגים ושאר צרות. אין תוכנה בעולם שהיא חסינת בעיות.
עכשיו נשאלת השאלה - מה עושים כשחור כזה מתגלה? בדרופל התשובה ברורה:

- בהנחה שמדובר בשגיאת קוד שפוגעת בפונקציונליות, התקלה מפורסמת ברבים (issue queue) והמפתחים המעורבים מטפלים בה.
- כאשר מדובר בתקלת אבטחה, ישנה בקשה מפורשת ש**לא לפרסם אתה ברבים**, אלא לדווח על כך לצוות האבטחה של דרופל, המורכב כולו ממתנדבים, אשר מטפל בבעיה ומשחרר הודעה מתאימה כאשר התקלה טופלה. טיפול כזה יכול בהחלט להיארך מספר שבועות, וזו הסיבה שהתקלה לא מפורסמת ברבים - על מנת שלא לחשוף את כל האתרים שמשתמשים בקוד הפגום, לכשלי אבטחה.

גם הליבה של דרופל איננה חסינה. מדובר באלפי שורות קוד (עשרות אלפי?), וטעויות הן חלק מהעניין. יש להודות על כך שהעדכונים משוחררים מהר ככל האפשר.
שדרוג דרופל בין גרסאות ביניים (מינוריות - כמו בין 6.4 ל-6.5) הוא מהיר ופשוט, וחבל לא לעשות אותו.

שים לב גם לא לבלבל בין יציבות המערכת (הליבה) לבין זמינותם של מודולים שאינם חלק מהליבה. דרופל 6 היא מערכת טובה ביותר, ולמיעוט המודולים הזמינים לה, יחסית לדרופל 5, אין קשר ליציבותה, אלא למעגלי הפיתוח לקראתה.

זהר,

האם אפשר לפרט באלו מודולים השתמשת(ם) עבור הטמעת מדיה? השאלה נובעת מכך שבקוד הליבה אין, כידוע, תמיכה מובנית לזה ואילו חלק מהמודולים החיצוניים שעושים את זה לא מוכנים לייצור או יתומים מבעל-בית.

בקשר לתמונות, למשל, עוד לא משוחררים המודולים
cck image
image assist

בקשר לווידיאו, המודול הבא נמצא באלפא 3
cck video

השאלות:
1. באיזה מודול יש/ניתן להשתמש לשם ריבוי תמונות בנוד אחד?
2. באיזה מודול יש/ניתן להשתמש לשם הטמעת וידיאו?

חוצמזה, בתגובה הקודמת דווקא מחאתי כפיים כבר בהתחלתה ושוב בסופה - באמצע שאלתי שאלות... ככה זה עם אנשים מוצלחים כמונו, זהר, תמיד רוצים יותר טוב. זה מה שמקדם את כולנו :-)

אמיר

אז צריך להבין...
יש יותר מ3000 מודולים לדרופל (לא יודע נתונים על התפלגות בין 5 ל6 עדיין)
אז פשוט משתמשים במודולים אחרים.
1. לגבי ריבוי תמונות לנוד באמת השתמשתי עד עכשיו ב imagefield gallery
-זה נראה לי כיוון מעניין - http://drupal.org/project/filefield_image
בכל מקרה תרשם כמשתמש לאתר דרופל ועבור על הרשימה פה - http://drupal.org/project/Modules/category/67
המומחה המקומי לענייני imagefield הוא יובל אז אולי הוא יודע מה קורה.
2. לגבי שילוב סרטים בהטמעה - http://drupal.org/project/emfield

לגבי ענייני האבטחה סיפור קטן מניסיון אישי - כשעשיתי את האתר של קלאריזן - http://community.clarizen.com היתה דרישה לעשות בדיקת קשיחות של האתר והריצו על השרת והתקנת הדרופל שעבדתי איתה כלי ניטור פריצות.
רוב ה דוח היה מורכב מבעיות הגדרות של apache שאינן אופטימליות וכד.. אך היתה פירצה של cross-scripting שהתגלתה בדרופל.
אני באותו זמן לדעתי עבדתי עם דרופל 5.1 ותוך כדי העבודה השתחררה דרופל 5.2 (אך לא שמתי לב ולא שידרגתי).
נכנסתי לirc ודיווחתי שם שאני חושב שמצאתי פרצת אבטחה בדרופל.
תוך 2 דקות כבר הזמינו אותי לחדר צט של צוות האבטחה והתחילו לתשאל אותי גבי מה עשיתי ומה ראיתי.
יצאתי פארש כשלפתע הבנתי שהאשמה בי כי לא שידרגתי לגרסא האחרונה.
מה שאני בא להגיד בסיפור הזה הוא שאני מסופק אם איזה שהוא לקוח באיזה שהוא חברה קניינית היה מקבל שירות כזה במהירות כזו במחיר הזה ובאיכפתיות הזו.
זה לדעתי סוד הקסם של תוכנה חופשית והסיבה שהיא מנצחת שוב ושוב את המודל הקנייני, במקום בו יש קהילה חיה ובועטת (דרופל למשל) באמת איכפת לאנשים מה שדוחף אותם זה או הרצון להשתייך או הרצון להרשים (egoboo על פי esr ב "The Cathedral and the Bazzar") ומברר שאלו תמריצים יותר חזקים מאשר אלו הקיימים בחברה קנייינת.

ליאור, הבנתי מה שאתה אומר, וזה משכנע.

אבדוק את הלינקים החשובים שנתת!

תודה,
אמיר

נ.ב.
במייל שקיבלתי על התגובה, הלינק לתגובה מופיע בסוף המייל. אני באופן אישי אוהב שהלינק הוא בהתחלה, כי אני כמעט תמיד מגיע כדי לקרוא באתר. זה גם מאפשר לי לקרוא מימין לשמאל כמו שצריך (אני משתמש בGMAIL), גם מאפשר לי להגיב ולאתר זה מוסיף מבחינת מספר כניסות ותנועה באופן כללי :-) לכן אם הלינק בהתחלה זה מקל עליי - חוסך גלילה מטה - ויעודד אחרים להקליק...
זה כמובן, העדפה אישית שלי, לא משהו שחייבים לשנות, בטח לא כלל. סתם חומר למחשבה...
שוב תודה על התגובה והעזרה.

לצערי אני נתקלתי בבעיות בהתקנה ואני כבר יומיים תקוע עם ז ולצערי לא קיבלתי עד עכשיו תגובה בפורום.
סה"כ זאת הייתה אמורה להיות מערכת לאנשים הדיוטים אבל היא ממש לא כי הגדרות DB ואחרות הן מאוד מסובכות ולעצרי בפורום אין מספיק עזרה וקשה שיש אתר שלא עובד או תלוי באוויר כל כך הרבה זמן.

האם יכול להיות שהשרת לא מעודכן בשעון חורף? חשבתי שאלו מחלות של מערכות חלונות...

עדכון: לא, איזור הזמן בסדר, סתם לא מכוון.. (אומר ש 12:52, כאשר השעה היא 13:59)